Aktualności kulturalne - Sołectwo Pisarzowice

Przejdź do treści

Menu główne:

Kolejni goście, kolejne wykłady, kolejne spotkanie … bo senior to człowiek aktywny!             
              Studenci Akademii Złotego Wieku nie osiadają na laurach! Choć w  indeksach mają już sporo wpisów i podpisów to regularnie uczestniczą w kolejnych wykładach! Warto podkreślić, że liczba studentów AZW ciągle rośnie, obecnie liczy 67 osób! Przypominamy, że do naszych pilnych studentów można dołączyć w każdym momencie. Rok 2019 jest dla akademii szczególny, gdyż właśnie w tym roku wypada X – ta rocznica rocznica Akademii Złotego Wieku w Wiejskim Domu Kultury w Pisarzowicach! Już dziesięć lat akademia organizuje wykłady, wyjazdy integracyjne, wycieczki, warsztaty dla seniorów i nie tylko!
             Ksiądz Proboszcz Janusz Gacek od lat z chęcią i radością przyjmuje zaproszenia AZW , prezentując kolejne wykłady. W grudniu, ubiegłego roku, przyjął kolejne zaproszenie, przygotował i wygłosił wykład pt. „Religijne drogi do niepodległości”. Podkreślił jak wielką rolę w odzyskaniu niepodległości odegrało duchowieństwo. W okresie wzmożonej germanizacji i rusyfikacji kościoły były miejscem, gdzie wygłaszano kazania po polsku, śpiewano polskie pieśni religijne, kształtowano nastroje i postawy patriotyczne. To właśnie z kościelnych ambon płynął apel polskiego duchowieństwa o ratowanie zniewolonej ojczyzny. Poprzez wiarę, polską pobożność i wychodzenie kapłanów w przestrzeń publiczną budowano nową wizję narodu polskiego. Kwestia odzyskania przez Polskę niepodległości była równoznaczna z odrodzeniem moralnym i aktywnością religijną narodu polskiego. Ks. Janusz Gacek podkreślił rolę zgromadzeń zakonnych w torowaniu dróg do niepodległości. Przypomniał działalność Zgromadzenia Zmartwychwstania Najświętszego Pana Jezusa Chrystusa, czyli Zmartwychwstańców, którym przyświecało hasło „ Służcie Bogu, Polacy, a Bóg zbawi Polskę”, które głosili zarówno w kręgach emigracyjnych, jak i w środowiskach polskich pod zaborami. Przygotowywali nowe kadry duchowieństwa polskiego, nasiąknięte wizją odrodzenia ojczyzny. Ważną rolę odegrały również czynne żeńskie zgromadzenia zakonne, w tym Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. Głównym celem tego zgromadzenia było zakładanie ochronek wiejskich, gdzie priorytetem była praca z dziećmi, ich kształcenie elementarne i religijne. Po wykładzie przyszedł czas na wspólne życzenia, kolędowanie i symboliczną „kolację wigilijną”, gdyż spotkanie z racji grudniowego terminu, miało również charakter świąteczny. Pierwsze życzenia skierował do studentów ks. Janusz Gacek, kolejne Cecylia Puzoń oraz pisząca te słowa Urszula Kucharska. W śpiewaniu kolęd pomogli szczególni goście, a mianowicie Zespół Folklorystyczny „Pisarzowianki”, który zaprezentował piękny koncert kolęd i pastorałek, definitywnie wprowadzając świąteczną atmosferę. Student AZW, Krzysztof Wójcik omówił i zaprezentował  kolejną wystawę filatelistyczną, która stanowiła piękną ilustracje do wcześniej wygłoszonego wykład, prezentującą drogę naszej ojczyzny do niepodległości na znaczkach pocztowych. Serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi za własną inicjatywę, zaangażowanie i pasję, która czyni go studentem wzorowym!
             W styczniu akademię odwiedził Piotr Jargusz – malarz, profesor zwyczajny. Najczęściej profesora możemy spotkać w Krakowie, gdzie prowadzi pracownię malarstwa i pracownię projektów w przestrzeni społecznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego. Piotr Jargusz ma w swoim dorobku artystycznym wiele indywidualnych wystaw w kraju i zagranicą. Realizuje idee malarstwa w przestrzeni społecznej. Jest laureatem Nagrody ARS Quaerendi za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury. Dla AZW przygotował i wygłosił wykład pt. „ Grafika polska. Między obrazem a rysunkiem”. Wykładowi towarzyszył pokaz slajdów, prezentujących prace czołowych grafików polskich oraz wystawa grafik, pochodzących z prywatnej kolekcji Pana Piotra. Na koniec wykładu prowadzący zapoznał studentów z własną twórczością oraz sposobem jej prezentacji, co wzbudziło w studentach spore zaskoczenie. Piotr Jargusz prezentuje swoje prace na słupach ogłoszeniowych, jego głównym tworzywem jest szary papier i farba. W ten sposób brutalnie wchodzi w przestrzeń, narzuca obrazy, prowokuje do refleksji, rozmawia z drugim człowiekiem, zadaje pytania, spowalnia czas.
             AZW zawsze jest pełna uśmiechu, lecz w lutym było go jeszcze więcej! Gościem akademii była Pani Magdalena Bagier, Pełnomocnik Fundacji Dr Clown w Bielsku – Białej. Pani Magdalena pracuje również jako terapeuta zajęciowy i oligofrenopedagog. Przygotowała i zaprezentowała wykład pt. „Terapia śmiechem – jej wpływ na zdrowie, na przykładzie działań prowadzonych przez Fundacje DR. Clown”. Nie od dziś znamy powiedzenie „śmiech to zdrowie” i to samo mówi na gelotologia, czyli terapia śmiechem! W Polsce program terapii śmiechem w szpitalach dziecięcych, placówkach specjalnych, domach pomocy społecznej, świetlicach socjo-terapeutycznych, domach dziecka, wśród dzieci chorych i niepełnosprawnych prowadzi od 1999 roku Fundacja „Dr Clown”.
To właśnie śmiech pomaga podopiecznym rozładować stres, napięcia wynikające z choroby, ból czy rozłąkę. Śmiech powoduje szybsze krążenie krwi (co zmniejsza ryzyko zawału), pogłębia się oddech, dotlenia mózg, podnosi odporność organizmu, poprzez wydzielanie endorfin niweluje stres, pozytywnie wpływa na widzenie siebie i otaczającego nas świata, przynosi same korzyści, jest lekiem skutecznym, który nic nie kosztuje! Pani Magdalena Bagier zapoznała studentów z programami prowadzonymi przez Fundację, działalnością bielskiego oddziału Fundacji oraz przedstawiła specyfikę terapii śmiechem. Oddział w Bielsku – Białej prowadzi terapie śmiechem wśród małych pacjentów Szpitala Pediatrycznego oraz dzieci z niepełnosprawnością przebywających w bielskich placówkach specjalnych. Podopiecznych Fundacji „Dr Clown” znajdziemy również w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu. Fundacja ciągle się rozwija, dlatego Pani Magdalena, zwana podopiecznym jako Doktor Kokardka, zaprosiła studentów do wstąpienia w jej szeregi fundacji i dzieleniem się uśmiechem, który  może bardzo pomóc innym.
Urszula Kucharska
Galeria

TEATR TO ZAWSZE PRZYGODA!

Zimowe Warsztaty Teatralne, organizowane w trakcie trwania ferii zimowych na stałe wpisały się w kalendarz imprez Wielskiego Domu Kultury w Pisarzowicach.
W tym roku obejmowały pierwszy tydzień ferii, odbyły się w Fest-Parku w Pisarzowicach, a udział w warsztatach wzięło 20 uczestników.  Program obejmował głównie warsztaty teatralne, lecz nie obyło się bez innych atrakcji! Już w pierwszym dniu po zajęciach „Ruch i muzyka w jednej parze” przyszedł czas na warsztaty szycia „Poduchy z maską w tle”. Każdy z uczestników samodzielnie uszył „głowę” swojego przyjaciela, z którą pracował na kolejnych zajęciach prowadzonych pod hasłem „Nie trać głowy”. Warsztaty szycia przeprowadziła Pani Magdalena Chrobak, prowadzącą warsztaty szycia dla dorosłych w naszym domu kultury. W trakcie Zimowych Warsztatów Teatralnych powstało wiele etiud teatralnych, młodzi adepci sztuki teatralnej sami tworzyli scenariusze, scenografię, rekwizyty, samo reżyserowali własne działania. W trakcie trwania warsztatów powstały dwie, szczególne etiudy sceniczne poświęcone tolerancji, szacunkowi, poszanowaniu odmienności i prawdziwej przyjaźni. Warto podkreślić, że tematy nie były narzucone, dzieci i młodzież same uczyniły je bohaterami swoich działań twórczych. Ogromną popularność zdobyły  w trakcie trwania warsztatów „kalambury teatralne”, które po pierwszej edycji, na prośbę uczestników warsztatów weszły do codziennego programu zajęć!
Nie od dziś wiadomo, że „praktyka czyni mistrza”, dlatego odwiedziliśmy Teatr Polski w Bielsku-Białej, jednak nie w charakterze widza lecz osoby zwiedzającej wszystkie zakamarki teatru, do których jako widzowie nie mamy dostępu. Po tatrze oprowadzała nas Pani Joanna Feikisz , która z pasją i dużą dozą tajemniczości odkrywała przed tajemnice zaplecza teatralnego. W ten sposób grupa zawędrowała między innymi do pracowni peruk, gdzie zapoznała się z niezwykłą pracą Pani Marii Dyczek , która  wykonuje jeden z zanikających zawodów jakim jest perukarstwo teatralne. W pracowni można było przymierzyć różne peruki oraz poznać podstawową wiedzę na temat charakteryzacji. Po wizycie w teatrze odwiedziliśmy bielskie ikony czyli Bolka i Lolka oraz Reksia! W trakcie tego spaceru odbyły się warsztaty teatralne, w trakcie których za pomocą jednorazowych aparatów fotograficznych dzieci i młodzież dokumentowały naszą wycieczkę. Tak doszliśmy do kina, gdzie przyszedł czas na seans filmowy!
W trakcie trwania warsztatów przeprowadzono cztery akcje plastyczne, których nieodłącznym tematem był „teatr”. Czas trwania warsztatów zbiegł się z Walentynkami, więc nie mogło zabraknąć poezji miłosnej! Uczestnicy prezentowali swoje ulubione wiersze miłosne, jedna z uczestniczek zaprezentowała wiersz swojego autorstwa! Pełno było wzruszeń i śmiechu bo przecież „miłość' nie jedno ma imię … W przyjaznej i twórczej atmosferze, pod okiem prowadzącej warsztaty Urszuli Kucharskiej dzieci i młodzież aktywnie spędziły część ferii, łącząc relaks z zabawą i edukacją!  Pani Urszula prowadzi w Wiejskim Domu Kultury w Pisarzowicach dwie grupy teatralne,  Teatrzyk Dziecięcy „DEBIUCIK” oraz Teatr „Bezimienni”. Obie grupy w tym roku będą obchodziły X-ty jubileusz swojej działalności! Grupy będzie można obejrzeć 20 marca o godz. 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury „PROMYK” w Bystrej. Zagrają spektakl pt. „Głębia”.

MAGNOLIA

Galeria
Taki dzień się zdarzył...

Każde spotkanie wigilijne jest wyjątkowe. Tak było również w tym przypadku. Po raz pierwszy Wiejski Dom Kultury w Pisarzowicach zorganizował symboliczną wigilię dla dzieci Teatrzyku Dziecięcego „DEBIUCIK”, młodzieży Teatru „Bezimienni” oraz ich rodziców . To właśnie rodzice dołączyli do wigilijnego stołu, jednak ich aktywność oraz zaangażowanie w działalność obu grup zasługuje na wyróżnienie.
Na zaproszonych gości czekało wiele atrakcji!
Specyfika grup sprawia, że to zawsze oni występują dla widzów. Tym razem było odwrotnie! Młodzi aktorzy siedzieli na widowni, a specjalnie dla nich wystąpili zacni goście, czyli  zespołu „ECHO” z Hecznarowic!
Pomimo przedświątecznego zamieszania, przedświątecznych porządków, prac w kuchni Zespół „ECHO” przyjął nasze zaproszenie i zaprezentował wspaniały, pełen radości i energii koncert kolęd i pastorałek, wprowadzając „ducha świat” na nasze spotkanie! Serdecznie dziękujemy za wspaniały występ i poświęcony nam czas! Pełni wzruszenia młodzi artyści również dedykowali zespołowi kolędę! Nie da się opisać atmosfery, która towarzyszyła temu koncertowi!
Kolejno przyszedł czas na życzenia, dalsze kolędowanie i prezenty! Każdy z młodych aktorów otrzymał kalendarz na rok 2019, dokumentujący działalność grup w roku poprzednim. Dodatkową atrakcją był „słodki stół” ufundowany przez Miejsko - Gminy Ośrodek Kultury w Wilamowicach oraz środków prywatnych instruktorki grup – Urszuli Kucharskiej.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za przyniesione „pyszności” na wigilijny stół, ale nader wszystko za wspaniałą współpracę na rzecz obu grup! Spotkanie, co podkreślali rodzice, pozwoliło na integrację sprawiło, że mogli ze sobą porozmawiać, dało świadectwo ich obecności w pasjach dzieci. O tym jak ważne było dla wszystkich t spotkanie najlepiej świadczyła frekwencja!

MAGNOLIA

Galeria
Taka mnie rozpiera duma z moich kursantek, że szybciutko muszę, muszę, muszę … się pochwalić ich pracami! Powstały na dwóch spotkaniach Klubu Rękodzieła CafeART, działającego w Wiejskim Domu Kultury w Pisarzowicach. Z przyjemnością przedstawiam bombki 3D, wykonane przez "moje złotka"  :-) .

Galeria
Każde spotkanie wigilijne jest wyjątkowe. Taka była wczorajsza wigilia Teatrzyku Dziecięcego "DEBIUCIK", Teatru "BEZIMIENNI" oraz rodziców dzieci należących do wymienionych grup. Po raz pierwszy do spotkania dołączyli rodzice, jednak ich zaangażowanie zasługiwało na zaproszenie. Na zaproszonych gości czekało wiele niespodzianek. Pierwszą był występ zespołu "Echo" z Heczarowic, który przepięknie śpiewał kolędy i pastorałki, wprowadzając wszystkich w świąteczny i odświętny nast rój. W podzięce mali artyści wraz z rodzicami również podarowali zespołowi kolędę! Potem przyszedł czas na wspólne życzenia i kolejną niespodziankę! Tym razem był to słodki stół, który wzbudził wśród dzieci wiele emocji :-). Po wspólnym, symbolicznym posiłku przyszedł czas na ostatnia atrakcję, czyli kalendarz na rok 2019, podsumowujące działania grup w roku 2018. Dzieci wspominały, rodzice rozmawiali, wszystkich połączyła magia świąt!

Galeria    
Przestawiamy krótką, fotorelację ze spotkania Akademii Złotego Wieku, w trakcie którego Pan Krzysztof Wójcik prezentował kolejną wystawę filatelistyczną, ks. Janusz Gacek wygłosił wykład pt. "Religijne drogi do niepodległości", Zespół Folklorystyczny "Pisarzowianki" wystąpił z pięknym koncertem kolęd, a na koniec wszyscy studenci i zaproszeni goście usiedli przy symbolicznym wigilijnym stole, łamiąc się opłatkiem składali życzenia i wspólnie kolędowali. Pierwsze życzenia skierował do studentów ks. Janusz Gacek, kolejne w imieniu zespołu "Pisarzowianki" Cecylia Puzoń. Każdy student otrzymał kalendarz na rok 2019 będący relacją działań AZW w roku 2018. Życzenia zdrowia i pomyślności oraz siły do dalszej aktywności złożyła również studentom inicjatorka i koordynatorka AZW Urszula Kucharska.

Galeria    
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego